Ekskursijas ilgums: pusdiena

Jonijas kolonija ir viens no lielākajiem brīvdabas arheoloģiskajiem muzejiem pasaulē. Ziņas par hellēnismu, romiešiem un agrās kristietības periodu ir atrodamas visur. Kopā ar savu gidu, Jūs uzzināsiet daudz jauna:

Savulaik Efesa bija milzīga ostas pilsēta, taču līdz ar jūras atkāpšanos (tagad no šejienes līdz jūrai ir 6 km), tā pamazām zaudēja savu nozīmi.
Kāda skaista leģenda par Efesas rašanos vēsta: reiz Atēnu valdnieka dēls Androkls saņēma no Delfu orākula pavēli uzcelt jaunu pilsētu. Vietu pilsētas celtniecībai norādīšot uguns, zivs un mežakuilis. Tā nu Androkls devās "norāžu" meklējumos gar Egejas jūras krastu, līdz kādu dienu piestāja skaistā līcī. Tieši tobrīd vietējie zvejnieki tur cepa zivis. Pēkšņi uzpūta vējš, kāda no dzirkstelēm iekrita tuvējā krūmā, tas aizdegās, bet no krūma, iztraucēts no miega, metās prom mežakuilis.
Tā arī tika izvēlēta vieta pilsētas celtniecībai, savukārt mežakuilis kļuva par pilsētas simbolu. Bet nosaukumu pilsēta ieguva par godu kādai skaistai amazonei Efesijai, kas dzīvoja šajā apkaimē un bija Androkla mīļotā.

Ekskursijas laikā Jūs apskatīsiet

Mazeusa vārti

Sākotnējā ēka, iespējams uzcelts pēc Dorika pasūtījuma ar eju 3.70 m platu un ar skvēru  pagalmā uz pilsētas pusi.

Agora

Šī vieta netika izmantota tirdzniecībai, bet gan biznesam, tai bija svarīga loma kā tikšanās vietai tā valdības apspriedēm.

Odeons

Ar 1500 sēdvietām kopā šis teātris varēja kalpot kā Senāta sapulču norises vieta, kas notika papildus teātra izrādēm.

Celza bibliotēka

Bibliotēkas fasādei ir divi stāvi, ar korintiešu stila kolonnām apakšstāvā. Kolonnas fasādes sānos ir īsākas nekā centrā, sniedzot ilūziju par ēkas lielāku izmēru nekā īstenībā.

Marmora klātā galvenā iela

Tā ir viena no trim galvenajām ielām Efesā. Iela ir nosaukta par leģendāro grieķu tautas mitoloģijas un episkās literatūras “Curetes”. Šīs ielas pašreizējais izskats nav mainījies kopš 4. gadsimta.

Sholastikas tvaika pirtis

Būvētas 1. gs. un atjaunotas 4.gs ar turīgu kristiešu sievietes atbalstu vārdā Sholastika. Šī vieta tika izmantota pirts peldēm, bet arī dažādu dienas tēmu apspriedei.

Lielais teātris

Uzcelts 4.gs. p.m.ē. un varēja uzņemt 24 tūkst. Skatītāju, tas ir slavens arī šodien ar savu lielisko akustiku.

Trojiešu strūklakas

Šajā vieta tika celta aptuveni 104. g. p.m.ē par godu imperatoram Trajanam. Par strūklakas un baseinu izmēri bija 20x10 metri, kuru ieskauj kolonnas un skulptūras.

Sabiedriskās tualetes

Daļa no Sholastikas tvaika pirtīm tika uzceltas 1 gs. Tās bija sabiedriskās tualetes, kuras atradās pilsētā un ieejas tajās bija par maksu.

Aristokrātu mājas

Pazīstamas arī kā bagātnieku mājas šīs celtnes tika būvētas saskaņā ar Hippodamiana pilsētas plānu, kurā ceļi krusto otru taisnā leņķī. Šīs būves dod mums ieskatu ģimenes dzīvē romāņu valdījuma laikā.

Pritaneja

Drupu komplekss ir saglabājies no Augustīna laikmeta. Šeit agrāk norisinājās reliģiskās ceremonijas, oficiālās pieņemšanas un banketi. Svētā liesma simbolizē Efesas sirdi, kas vienmēr tika turēta iekšpusē gaiša.

Adriāna templis

Tempļa fasādei ir četras korintiešu kolonnas, kas balsta izliektu arku ar Tyche dievietes attēlu par godu viņas uzvarai. Pamatne ar uzrakstiem tempļa priekšā, ir pamatne imperatoru statujām starp 293.-305. gadam.

Pretī Adriāna templim, pie pamatnes no kalna Bulbul atrodas arheoloģisko izrakumu vieta, kuras daļa ir pārklāta, lai aizsargātu to no karstuma!

Rindu mājas

Lieliskā stāvoklī līdz mūsdienām saglabājušās, šeit dzīvoja Senās Efesas bagātās ģimenes. Senākās atklātās mājas šeit ir kopš 1. gs. p.m.ē. un bija no diviem stāviem veidota, pamatojoties uz pilsētas plānošanu. Tās bija aprīkotas ar apkuri, karsto un auksto ūdeni.

 

Ekskursija noslēdzas Kušadaši Bazārā ar kādu brīvo laiku priekš iepirkšanās un kaulēšanos par paklāju, rotaslietām, ādas un citiem suvenīriem.